ECO-PROJECT

orangutan od dawida

[ENG below]

Cześć,

Podoba Ci się ten obraz, który narysował mój przyjaciel Dawid? Wiesz, dlaczego ten orangutan jest smutny? Bo ludzie niszczą jego dom – dżunglę na Borneo.

To mój pierwszy projekt ekologiczny! Pisanie książki było super, chociaż dużo z tym pracy. Zdecydowałem, że chcę też zrobić coś specjalnego, żeby chronić lasy deszczowe na Borneo, orangutany, nosacze, dzioborożce…

Dlaczego? Bo jak pisałem w książce, przez kilkadziesiąt kilometrów jechałem na Kalimantanie przez wypaloną, czarną dżunglę, która jeszcze się tliła… To było potworne! Potem dużo rozmawiałem na ten temat z ludźmi na miejscu i dużo czytałem po powrocie do domu. Dowiedziałem się, że duże firmy najpierw wycinają drzewa, potem wypalają resztki dżungli, żeby w jej miejsce posadzić palmy olejowe. Nie tylko niszczą w ten sposób las tropikalny, ale również powoduje to śmierć wielu zagrożonych gatunków zwierząt, o których pisałem. Nawet te orangutany czy nosacze, które przeżyły nie mają już domu i nie mają co jeść…

Postanowiłem, że postaram się chociaż troszkę pomóc. Wiesz jak to działa. Dziecko jak bardzo chce, to może wiele zrobić 🙂 Również rodzicom możesz wiele rzeczy wytłumaczyć. Po pierwsze staram się nie jeść i nie używać rzeczy, które zawierają olej palmowy. Sprawdzam np. na słodyczach czy go nie zawierają. Przekonałem też do tego rodziców 🙂 Jeżeli w składzie jest olej palmowy, to po prostu ich nie kupujemy!

Drugim pomysłem jest właśnie ten projekt ekologiczny – Junior Rangers Kapuas Hulu! Tutaj znajdziesz wszystko o moim projekcie – jak on działa, kto go robi, skąd biorą się pieniądze i jak TY możesz pomóc. Moi rodzice i organizacja Kompakh z Borneo opisali szczegóły projektu, bo ja nie potrafiłbym tego tak dokładnie napisać.

 

Mam nadzieję, że do mnie dołączysz i razem zrobimy coś dobrego 🙂 To super fajne uczucie! Nigdy więcej smutnych orangutanów!
Liczę na Ciebie,
Simon

* * *

Hi,
Do you like this painting by my friend David? Do you know why this orangutan is so sad? Because people are destroying its home – the jungle in Borneo.

This is my first eco-project! Writing a book was fun, but a lot of work, too. I decided that I want to do something special for Borneo rainforest, for the orangutans, proboscis monkeys, hornbills…
Why? Because when we visited Kalimantan, I saw dead forest, forest which was burning, for many many miles… It was horrible! Then I talked to people there and read about it. I learnt that big companies cut the forest, burn it and plant oil palms. They destroy rainforest and animals, too. Endangered species – orangutans, proboscis monkeys, they lose their home and have nothing to eat…
I decided that I want to help. You know how it works. It’s OK that you are a child. If you want something very much – you can do it J. And you can talk to your parents.

First, I try not to eat or use products with palm oil. I check the sweets labels. I asked my parents to do it, too. If they contain palm oil, we do not buy them.

Second idea is this eco-project: Junior Rangers Kapuas Hulu. You can find everything about my project here – how it works, who will do it, who is funding it and how YOU can help. My parents and Kompakh organization described the details of the project. Soon I will write more about how you can help with the project.

I hope you will join me and we can do something good together 🙂 No more sad orangutans!
I count on you,
Simon

* * *

Skrót projektu w języku polskim [details in English below]

Tytuł projektu: Junior Ranger Kapuas Hulu

Cel projektu: Zaangażowanie miejscowych dzieci i młodzieży w ochronę dzikiej przyrody lasów deszczowych na Borneo, poprzez serię aktywności związanych ze środowiskiem. W dłuższej perspektywie: stworzenie sieci „młodych strażników przyrody”, tj. dzieci i młodzieży świadomych ekologicznie i aktywnie zaangażowanych w ochronę bogactw przyrodniczych regionu Kapuas Hulu.

Miejsce: miasto Putussibau i okolice, region Kapuas Hulu (tzw. Heart of Borneo), Kalimantan Zachodni, Indonezja

Planowane podprojekty:

Junior Ranger (Mały Strażnik) – Endemic Species Drawing Contest.

Program uświadamiania dzieci w zakresie ochrony lasów deszczowych i zamieszkujących je zwierząt połączony z konkursem plastycznym dotyczącym endemicznych gatunków zwierząt dla min. 100 uczniów szkół podstawowych i min. 100 uczniów w szkołach gimnazjalnych (junior high school), dla dzieci z miasta Putussibau i spoza niego. Budżet projektu 35.500.000 IDR (ok. 2840 EUR)

Teen Ranger (Nastoletni Strażnik) – Orangutan Monitoring’s Route Camp and Trek. Program w  terenie – obóz szkoleniowy dla grupy młodzieży gimnazjalnej (ok. 20 osób). Transfer do wioski Melemba, w strefie parku narodowego Danau Sentarum, zapoznanie z metodami ochrony lasu deszczowego, w tym zapoznanie się z programem monitoringu szlaków orangutanów. Budżet projektu min. 45.000.000 IDR (ok. 3.600 EUR).

Youth Ranger (Młody Strażnik) – Conservation Debate Contest For Youth. Konkurs debat o ochronie lasów deszczowych i zamieszkujących je zwierząt dla młodzieży ze szkół licealnych (senior high school), z miasta Putussibau i spoza niego. Budżet projektu 13.850.000 IDR (ok. 1108 EUR).

 

Project
Kapuas Hulu, Heart of Borneo Junior Ranger
(Kapuas Hulu’s Junior Ranger)
Delivering Proad Conservation Acts Through Playing and Learning The Nature

[ENG] Details of the project here:        [PL] Szczegóły projektu poniżej: 

details

* * *

PROJECT AMBASSADORS / AMBASADOROWIE PROJEKTU

I wish to thank everyone who support this project and help doing it:
Dziękuję wszystkim,  którzy wspierają ten projekt i pomagają w jego realizacji:

logo-kompakh-2

link to my project on Kompakh website

logo_BURDA_KSIAZKI

Bardzo dziękuję wydawnictwu Burda Książki, że pomagają organizacyjnie przy moim projekcie i obiecali opowiadać o nim przy okazji informacji o mojej książce. To dla mnie super ważne!

cisv_port_2col_pol (1)

Serdeczne podziękowania dla stowarzyszenia CISV za zorganizowanie specjalnego konta bankowego dla tego projektu! Jeżeli chcecie pomóc finansowo – wpłacajcie na konto:

Stowarzyszenie CISV Polska Oddział w Łodzi
80 1440 1231 0000 0000 1130 5385
w tytule przelewu: “Eko-Borneo projekt Szymona”

Dziękuję!

* * *

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. More Info | OK